RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina nis stërvitjet ushtarake tre-ditore rreth Tajvanit

kina-nis-stervitjet-ushtarake-tre-ditore-rreth-tajvanit

Ushtria kineze deklaroi se kishte nisur tre ditë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit pasi udhëheqësi i ishullit të vetëqeverisur zemëroi Pekinin duke vizituar Shtetet e Bashkuara.

”Stërvitjet po zhvillohen “sipas planit” në Tajvanin verior, jugor dhe lindor”, theksoi një deklaratë nga Ushtria Çlirimtare Popullore, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen u takua me Kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Kevin McCarthy të mërkurën për bisedime në Kaliforni.

Takimi midis Tsai dhe ligjvënësit të lartë republikan ishte i pari i këtij lloji në tokën amerikane.

Pekini denoncoi vizitën dhe premtoi të reagonte. Qeveria kineze njoftoi të premten sanksione kundër organizatave amerikane që pritën udhëheqësen tajvaneze gjatë udhëtimit të saj.

Tsai u ndal në Shtetet e Bashkuara në kthimin e saj nga Amerika Qendrore, ku u takua me liderët e Guatemalës dhe Belizes. Shtëpia e Bardhë këmbëngul se qëndrimi i tij në Shtetet e Bashkuara nuk ishte një vizitë zyrtare.

Related posts

UNICEF: Gaza ‘sërish vendi më i rrezikshëm’ për të qenë fëmijë

admin6

Liberalizimi i vizave – paralajmërohet fluks i ikjes së mjekëve

rezart morina

SHBA-ja raporton dy rastet e para me linë e majmunit te fëmijët

admin