RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kjo është temperatura ideale e ajrit për një gjumë të mirë dhe të shëndetshëm

kjo-eshte-temperatura-ideale-e-ajrit-per-nje-gjume-te-mire-dhe-te-shendetshem

Disa faktorë mund të ndikojnë në gjumë, dhe një prej tyre është temperatura në dhomën ku flini.

Një studim zbuloi se temperatura e trupit zvogëlohet gjatë të ashtuquajturës faza e natës e gjumit dhe rritet gjatë fazës së zgjimit.

Ulja e temperaturës në dhomën tuaj disa orë para gjumit mund të fillojë procesin e ftohjes së trupit tuaj, gjë që mund t’ju ndihmojë të flini.

“Temperatura optimale për të fjetur konsiderohet të jetë 18.3 gradë Celsius”, tha Ellen Vora, një psikologe dhe eksperte e gjumit.

Në pranverë dhe vjeshtë, ju mund ta arrini këtë duke hapur dritare. Ju mund të përdorni një ventilator për verë.

Related posts

Mënyra për të larguar depresonin pa ilaçe

admin

Të mbijetuarit e kancerit vuajnë nga stresi post-traumatik

admin

Ja pse duhet t’i konsumoni çdo ditë këto 6 ushqime

admin