RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kolumbia i bën thirrje OKB-së të dërgojë trupa paqeruajtëse në Gaza

kolumbia-i-ben-thirrje-okb-se-te-dergoje-trupa-paqeruajtese-ne-gaza

Presidenti i Kolumbisë, Gustavo Petro, i bëri thirrje OKB-së të marrin masa për dërgimin e paqeruajtësve në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Petro në postimin e tij në platformën e mediave sociale X tha: “Nuk ka alternativë tjetër përveç forcave paqeruajtëse të OKB-së në Rripin e Gazës. Kolumbia do të jetë pjesë e një force të tillë”.

Petro, i cili nga llogaria e tij personale citon lajmin që dënon Izraelin pas sulmit të ushtrisë izraelite në kampin e palestinezëve të zhvendosur në qytetin Rafah, ndan mbështetjen për Palestinën.

Në postimin e tij më 28 maj, Petro tha se “Izraeli vazhdon të bëjë masakra në Rafah”.

Kolumbia njoftoi më 3 maj se ka ndërprerë zyrtarisht marrëdhëniet diplomatike me Izraelin, duke përmendur sulmet e vazhdueshme kundër popullit palestinez në Gaza.

Related posts

Policia në Bangladesh u përlesh me protestuesit që kërkonin dorëheqjen e kryeministrit – VIDEO

rezart morina

SHBA mirëpret vendimin e Serbisë për stërvitje të përbashkëta ushtarake

admin

Vetëm 57.1 për qind të nxënësve e kaluan pjesën e dytë të provimit të maturës

rezart morina