RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Komandot e FSK-së stërviten në Turqi

komandot-e-fsk-se-sterviten-ne-turqi

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka deklaruar se komandot e FSK-së po stërviten në dëborë dhe kushte të vështira dimri së bashku me forcat partnere.

FSK është duke marrë pjesë me një kontingjent të përbërë me kapacitete të këmbësorisë së mekanizuar, mortajave, kërkim-shpëtimit dhe oficerë stafi.

Qëllimet e stërvitjes, siç ka shkruar Mehaj, përfshijnë sigurimin e bashkëpunimit dhe koordinimit në operacionin e kombinuar, testimin e aftësive luftarake të trupave, rritjen e sinkronizimit të zjarrit dhe manovrimit, trajnimin e trupave në tema kyçe si: dislokimi, shërbimi i ushqimit, veshmbathja, furnizimi dhe aktivitetet e mirëmbajtjes, mbijetesën, si dhe funksionimin e sistemit të komandës dhe kontrollit në dëborë dhe kushte të vështira dimri.

Related posts

Tërnava i reagon Krajës: Këto mund t’i thonë vetëm kokat e prishura

admin

Palestinezët s’dinë nga t’ia mbajnë

admin6

Veriu, sfidë edhe për regjistrimin e popullsisë

rezart morina