RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Konflikti i Gazës ‘gjithashtu një luftë ndaj grave’, thotë UN Women

konflikti-i-gazes-‘gjithashtu-nje-lufte-ndaj-grave’,-thote-un-women

UN Women, agjencia e Kombeve të Bashkuara për barazinë gjinore, ka thënë se lufta në Gaza është “gjithashtu një luftë kundër grave”.

Agjencia e OKB-së tha se forcat izraelite kanë vrarë rreth 9,000 gra që nga tetori, me një mesatare prej 63 gra që pritet të vriten çdo ditë që lufta vazhdon.

Gati nëntë në 10 gra raportojnë se e kanë më të vështirë të kenë akses në ushqim sesa burrat, tha UN Women, dhe rreth katër nga pesë gra raportojnë se familja e tyre ha gjysmën ose më pak të ushqimit që hanin para luftës.

“Ndërsa lufta në Gaza i afrohet pikës së saj pesëmujore, gratë e Gazës vazhdojnë të vuajnë ndikimin e saj shkatërrues”, tha agjencia në një deklaratë të premten.

“Ndërsa kjo luftë nuk kursen askënd, të dhënat e UN Women tregojnë se ajo vret dhe plagos gratë në mënyra të paprecedentë.”

Related posts

Putin kërkon rritjen e prodhimit të dronëve rusë

admin

Përhapja e karkalecave në Afganistan kërcënon sigurinë ushqimore – VIDEO

rezart morina

Kamionët me mallra serbe as sot nuk lejohen të hyjnë në Kosovë

rezart morina