RTV AHIRETI
Shëndetësi

Konsumimi i vetëm 1 gram kripë në ditë parandalon sulmet në tru dhe zemër

konsumimi-i-vetem-1-gram-kripe-ne-dite-parandalon-sulmet-ne-tru-dhe-zemer

Konsumimi i tepërt i kripës rrit presionin e gjakut, i cili nga ana tjetër mund të çojë në probleme kardiovaskulare. Megjithatë, një studim i ri për të rriturit në Kinë ka treguar se një reduktim prej vetëm 1 gram në marrjen e përditshme të kripës do të mjaftonte për të parandaluar 9 milionë raste të goditjes në tru dhe sulmit në zemër, nga tani deri në vitin 2030.

Me 4 milionë nga këto raste që mund të jenë fatale, një masë kaq e thjeshtë mund të shpëtojë shumë jetë.

Në Kinë, konsumi mesatar ditor i kripës qëndron në 11 gramë, shumë më tepër se 5 gramë të rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Studiuesit mblodhën statistikat më të fundit mbi madhësinë e popullsisë, konsumin e kripës, presionin e gjakut dhe shkallën e sëmundjeve.

“Vlerësimet e mëparshme të ndikimit shëndetësor të reduktimit të marrjes së kripës në Kinë përdorën burime të dhënash të vjetruara ose të pasigurta dhe nuk llogaritnin efektin më të zgjatur të uljes së kripës në presionin e gjakut gjatë disa viteve”, shkruajnë studiuesit.

Ekipi shqyrtoi dy skenarë të tjerë përveç rënies së vetme të gramit: një reduktim prej 3.2 gramësh në ditë (një rënie prej 30 për qind nga mesatarja) deri në vitin 2025 dhe reduktimin e marrjes së kripës në 5 gram të rekomanduar në ditë deri në vitin 2030.

Nëse ato objektiva goditen, mund të parandalohen deri në dy herë më shumë vdekje që lidhen me sëmundjet kardiovaskulare, për shkak të uljes së vlerësuar të presionit të gjakut sistolik.

Sëmundjet kardiovaskulare përbëjnë 40 përqind të vdekjeve në Kinë, me urbanizimin – dhe rritjen e lidhur me të ngrënit e ushqimeve të përpunuara dhe ushqime të gatshme – që mendohet të jetë një nga faktorët kryesorë kontribues.

Shumë kripë është lidhur gjithashtu me lloje të caktuara të kancerit dhe probleme të ndryshme të veshkave, raporton Sciencealert.

Related posts

Ushqimi i shëndetshëm/ Vaktet, me masë dhe ushqime që treten shpejt

admin

Katër gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes

admin

Çezariane apo lindje natyrale? Mjekët obstetër gjinekologë këshillojnë zgjidhjen më të mirë

admin