RTV AHIRETI
Shëndetësi

Konsumoni ullinj çdo ditë, parandaloni këto sëmundje

konsumoni-ullinj-cdo-dite,-parandaloni-keto-semundje

Ullinjtë janë një nga ushqimet më të shëndetshme. Ata janë të pasur me yndyrna të shëndetshme, me vitamina dhe minerale të domosdoshme për funksionimin normal të trupit.

Ja çfarë përfitimesh kanë ullinjtë nëse i konsumoni çdo ditë:

Rregullojnë nivelet e larta të kolesterolit

Ulin tensionin e lartë të gjakut

Janë burim i pasur me fibra

Janë të pasura me vitaminë E

Janë antioksidantë të fuqishëm

Ulin rrezikun e sëmundjeve të caktuara si Alzheimer, tumoreve beninje dhe malinje etj

Parandalojnë koagulimin e gjakut

Mbrojnë membranat qelizore

Rrisin fertilitetin dhe përmirësojnë sistemin e përgjithshëm riprodhues

Janë të shkëlqyer kundër anemisë

Forcojnë sistemin imunitar

Janë të pasura me minerale si magnez, hekur, fosfor, jod etj

Furnizojnë trupin me vitamina dhe aminoacide të ndryshme

Përmbajnë acid oleik, i cili është i domosdoshëm për shëndetin e zemrës

Përmbajnë polipenolis, kompleks kimik natyral i cili zvogëlon nivelin e stresit dhe përmirëson kujtesën deri në 25%

Një filxhan ullinj përmban deri në 4.4 mg hekur.

Ndihmojnë trupin të prodhojë adiponectinë, kompleks i cili redukton yndyrat e këqija deri në 5 orë pas konsumimit.

Related posts

Uji i arrës së kokosit shërues për gurët në veshka

rezart morina

Si i sjellin dobi trurit ushtrimet fizike

admin

Qepalla që dridhen: sinjali për t’u dëgjuar nga trupi ynë

admin