RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kremlini: Perëndimi nuk e lejon Ukrainën “as të mendojë” për bisedimet e paqes me Rusinë

kremlini:-perendimi-nuk-e-lejon-ukrainen-“as-te-mendoje”-per-bisedimet-e-paqes-me-rusine

Rusia ka akuzuar SHBA-në dhe vendet evropiane se po e pengojnë Ukrainën të shqyrtojë bisedimet e paqes me Moskën, transmeton Anadolu.

“Washingtoni, kryeqytetet evropiane, por para se gjithash Washingtoni, janë të mbushura me dëshirën për të mos lejuar mbajtjen e bisedimeve të paqes nën asnjë pretekst. Ata thjesht nuk e lejojnë Kievin të mendojë për këtë”, tha Dmitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit, për kanalin televiziv ‘Rossiya 1 TV’.

Peskov tha se vendet perëndimore “hodhën maskat dhe treguan dhëmbët”, duke shtuar se në të kundërtën Kina po bënte përpjekje për paqen midis Ukrainës dhe Rusisë.

Mes një vizite në Moskë të presidentit kinez, Xi Jinping, zëdhënësi i Kremlinit tha se ai dhe presidenti rus, Vladimir Putin, do të zhvillojnë bisedime në formate të kufizuara dhe të zgjeruara, do të lëshojnë një deklaratë për media dhe do të kenë një darkë shtetërore, ku palët do të shprehin “dollitë zyrtare”.

Duke komentuar komentet e ish-ambasadorit të SHBA-së në Rusi, Michael McFaul, i cili sugjeroi heqjen e sanksioneve nga biznesmenët rusë që dënojnë publikisht “operacionin special ushtarak” të Moskës në Ukrainë, Peskov tha se ata që kanë bizneset e tyre në territorin rus nuk ka gjasa të pajtohen me këtë.

“Në çdo rast, e përsëris, ne i konsiderojmë të gjitha këto sanksione dhe kufizime të paligjshme nga pikëpamja e së drejtës ndërkombëtare”, tha ai.

Related posts

Johnson: Nëse do të ishim në BE nuk do të mund ta ndihmonim Ukrainën kaq shumë

admin

Pas hapjes së urës mbi Ibër, Komuna e Mitrovicës pritet të vendosë edhe për xhaminë

admin

Presidenti amerikan takohet me kryeministrin japonez përpara samitit të G7-s

rezart morina