RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kreu i organizatës shëndetësore paralajmëron: Uria dhe sëmundjet do vrasin miliona

kreu-i-organizates-shendetesore-paralajmeron:-uria-dhe-semundjet-do-vrasin-miliona

Kriza globale e ushqimit e shkaktuar nga lufta në Ukrainë do të vrasë miliona duke i lënë më të uriturit më të prekshëm ndaj sëmundjeve infektive, duke shkaktuar potencialisht katastrofën e ardhshme shëndetësore në botë, ka paralajmëruar kreu i një organizate të madhe ndihmash.

Një bllokadë detare ruse e porteve të Detit të Zi të Ukrainës ka ndaluar dërgesat e grurit nga eksportuesi i katërt më i madh në botë i grurit dhe misrit, duke rritur spektrin e mungesës së ushqimeve dhe urisë në vendet me të ardhura të ulëta.

Efektet goditëse të mungesës së ushqimit nënkuptojnë se shumë do të vdesin jo vetëm nga uria, por edhe nga mbrojtja më e dobët kundër sëmundjeve infektive për shkak të ushqimit të keq, tha për AFP Peter Sands, drejtor ekzekutiv i Fondit Global për Luftimin e Sidës, Tuberkulozit dhe Malaries. .

“Unë mendoj se ne ndoshta kemi filluar tashmë krizën tonë të ardhshme shëndetësore. Nuk është një patogjen i ri, por do të thotë se njerëzit që janë të ushqyer keq do të jenë më të prekshëm ndaj sëmundjeve ekzistuese”, tha ai në një intervistë para takimit të G20 në Indonezi .

“Unë mendoj se ndikimi i kombinuar i sëmundjeve infektive dhe mungesa e ushqimit dhe kriza e energjisë… mund të flasim për miliona vdekje shtesë për shkak të kësaj”, tha ai. /abcnews

Related posts

Altun: Prania turke në Siri, garanci për integritetin e tyre territorial

rezart morina

Forcat izraelite bastisin sërish Xhaminë Al-Aksa, sulmojnë besimtarët brenda

admin

Rrëzohet Qeveria holandeze

rezart morina