RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri i Indisë, Modi bisedë telefonike me presidentin rus Putin

kryeministri-i-indise,-modi-bisede-telefonike-me-presidentin-rus-putin

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të “India Times”, në një deklaratë nga Zyra e Kryeministrisë thuhet se kryeministri Modi i ka thënë presidentit Putin se dialogu dhe diplomacia janë rruga e vetme e përparimit në çështjen e luftës Rusi-Ukrainë.

Në deklaratë thuhet se liderët shqyrtuan drejtimet e ndryshme në marrëdhëniet dypalëshe, përfshirë bashkëpunimin në çështjet për energjinë, tregtinë, investimet, mbrojtjen, sigurinë dhe fushat e tjera.

Dy liderët janë dakorduar të qëndrojnë në komunikim të rregullt, theksohet në deklaratën ku bëhet e ditur se Modi ka potencuar se India pret me padurim që dy vendet të punojnë së bashku gjatë presidencës së Organizatës për Bashkëpunim të Shangait.

Related posts

Borrell pas takimeve të ndara me Kurtin e Vuçiqin: Koha për fillim të zbatimit serioz të marrëveshjes

rezart morina

Brazil, policia merr në pyetje ish-presidentin Bolsonaro për komplotin e grusht shtetit

admin

Erdoğan: Aktivitetet e PKK-së në Suedi të papranueshme për Turqinë

rezart morina