RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministrja italiane kërkon të rrisë ndikimin e Italisë në Mesdhe

kryeministrja-italiane-kerkon-te-rrise-ndikimin-e-italise-ne-mesdhe

Vendet e BE-së nuk do të jenë të begata nëse fqinjët e tyre afrikanë nuk janë të begatë, thotë Giorgia Meloni

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha të shtunën se qeveria e saj është e vendosur në mënyrë të vendosur për të rritur ndikimin e saj në Mesdhe.

“Ne e kuptojmë se ndërtimi i një hapësire të përbashkët të pasurisë është e vetmja mënyrë për të trajtuar në mënyrë efektive çështjet urgjente si ndryshimi i klimës, siguria ushqimore dhe shëndeti,” tha ajo në Forumin e 8-të të Dialogut Mesdhetar MED në Romë, të organizuar nga Ministria e Jashtme dhe Instituti për Studime Politike Ndërkombëtare.

Meloni tha se duhet të ketë “bashkëpunim të virtytshëm” midis Bashkimit Evropian dhe kombeve afrikane, duke shtuar se vendet e BE-së nuk do të jenë të begata nëse fqinjët e tyre afrikanë nuk janë të begatë.

“Si Itali, ne kemi thënë prej kohësh, nuk mund ta përballojmë vetëm këtë fluks migracioni, është në një nivel të papranueshëm. Që nga fillimi i vitit 2022, 94 mijë emigrantë të paautorizuar kanë hyrë në Itali”, tha Meloni.

Italia mund të veprojë si një kanal për energjinë midis Mesdheut dhe Evropës falë vendndodhjes së saj gjeografike, infrastrukturës, frymës së bashkëpunimit dhe mbështetjes së bizneseve të saj, shtoi ajo. /mesazhi

Related posts

Osmani: BE të mos i kërkojë Kosovës diçka që nuk është në marrëveshje

admin

Sudan, shkon në 104 numri i të vdekurve nga përmbytjet

admin

Kryetari i Komunës së Zveçanit hyn brenda në objekt

rezart morina