RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryqi i Kuq thotë se zyra e tij në Ga’za është dëmtuar nga bom’bardimet

kryqi-i-kuq-thote-se-zyra-e-tij-ne-ga’za-eshte-demtuar-nga-bom’bardimet

Zyra e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në Rripin e Gazës, e cila është e rrethuar nga qindra civilë të zhvendosur, është dëmtuar nga bombardimet në afërsi, tha grupi të premten, transmeton Anadolu.

Predha të kalibrit të rëndë ranë disa metra nga në zyrën dhe rezidencat e KNKK-së me bazë në të premten vonë, tha ajo pa identifikuar se kush ishte përgjegjës.

“Greva dëmtoi strukturën e zyrës së KNKK-së, e cila është e rrethuar nga qindra civilë të zhvendosur që jetojnë në tenda, duke përfshirë shumë nga kolegët tanë palestinezë”, thuhet në një deklaratë.

Incidenti shkaktoi një fluks masiv viktimash në një spital fushor të Kryqit të Kuq në afërsi, me objektin që mori 22 trupa dhe 45 të plagosur, me raportime për viktima të tjera.

“Të qëllosh në mënyrë kaq të rrezikshme pranë strukturave humanitare, për vendndodhjet e të cilave palët në konflikt janë në dijeni dhe të cilat janë të shënuara qartë me stemën e Kryqit të Kuq, rrezikon jetën e civilëve dhe stafit të Kryqit të Kuq”, tha KNKK-ja.

“Ky incident i rëndë i sigurisë është një nga disa në ditët e fundit. Plumba më parë kanë arritur në strukturat e KNKK-së. Ne i dënojmë këto incidente që vënë në rrezik jetën e humanitarëve dhe civilëve”, shtoi ajo.

Sipas të drejtës ndërkombëtare humanitare, palët në konflikt duhet të marrin të gjitha masat paraprake të mundshme për të shmangur dëmtimin e civilëve dhe dëmtimin e objekteve civile, përfshirë objektet humanitare, tha Kryqi i Kuq.

Related posts

Koreja e Veriut teston ‘llojin e ri të raketës balistike’

admin

Shqipëri: Kuvendi miratoi me 69 vota ligjin për kultivimin e kontrolluar të cannabis-it

admin

BE-ja lëshon 2 milionë euro ndihmë pas përmbytjeve shkatërruese në Bangladesh dhe Indi

admin