RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kundër emigracionit të paligjshëm, Serbia, Hungaria e Austria forcojnë kufijtë

kunder-emigracionit-te-paligjshem,-serbia,-hungaria-e-austria-forcojne-kufijte

Serbia, Hungaria dhe Austria kanë rënë dakord të forcojnë luftën e tyre kundër imigracionit të paligjshëm.

Udhëheqësit e tre vendeve nënshkruan një “memorandum mirëkuptimi”.

Të tria shtetet angazhohen në një sërë masash, duke përfshirë dërgimin e më shumë se 100 forcave, automjete të pajisura me teknologji të fundit vëzhgimi dhe dronë në kufirin me Maqedoninë e Veriut.

“Sistemi i azilit i BE-së ka dështuar. Ne kemi ardhur në pikën ku vende individuale të BE-së po kërkojnë forma të reja partneriteti jashtë asaj që është e mundur në BE”, u shpreh kancelari Karl Nehammer gjatë konferencës.

Rruga e Ballkanit Perëndimor përmes Turqisë, Bullgarisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë është një rrugë kryesore migratore për në BE dhe shtatorin e kaluar pa një rritje prej 141% në zbulimet.

Kriza e emigrantëve në Evropë po përjeton sërish rritje në disa fronte dhe po shkakton përplaske midis shteteve të BE-së. Tensionet janë rindezur midis Francës dhe Italisë, e cila është në vijën e parë të frontit për emigrantët që përpiqen të hyjnë në Evropë nga Afrika e Veriut.

Roma refuzon të lejojë zbarkimin e anijeve në portet e saj ndërsa Franca u detyrua të ndërhynte për të lejuar ankorimin e anijes në Toulon. /euronews

Related posts

Presidentja dekretoi Ahmet Ismailin për Guvernator të BQK-së

rezart morina

Muslimanët në Murphy, Teksas së shpejti me xhami të re

admin

Hilli thotë se do të shohë se çfarë mund të bëjë ankesat e shqiptarëve në Luginë

rezart morina