RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kur duhet të shkoni te mjeku për dhimbje barku?

kur-duhet-te-shkoni-te-mjeku-per-dhimbje-barku?

Të gjithë kemi dhimbje barku herë pas here dhe zakonisht është një shqetësim i përkohshëm që nuk duhet të na shqetësojë. Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së barkut janë çrregullime të tretjes, kapsllëku ose dhimbje barku. Por ndonjëherë dhimbja e stomakut mund të jetë shenjë e diçkaje më serioze dhe nuk duhet të shpresoni se do të largohet vetë.

“Nëse dhimbja është e fortë, e papritur ose zgjat për një kohë të gjatë, mund të tregojë gjendje serioze dhe duhet të kërkoni këshillën e një mjeku të përgjithshëm”, thotë mjeku Babak Ashrafi.

Shkuarja te mjeku rekomandohet gjithashtu nëse dhimbja e barkut shoqërohet me simptoma të tjera, si dhimbje gjatë urinimit, sekrecione jonormale vaginale ose ndryshim në zakonet e zorrëve. Sipas mjekëve, këto janë problemet që duhen kontrolluar:

Dhimbje e vazhdueshme

Kushdo që ka ngërçe ose dhimbje të vazhdueshme ose ndjen një gungë në stomak duhet të kontaktojë mjekun e tij të përgjithshëm. Megjithëse dhimbja ose një gungë mund të jenë shenjë e kushteve më pak serioze, ato janë gjithashtu simptoma të kancerit të zorrëve, ndaj është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek.

Dhimbje që përkeqësohet

Nëse përjetoni dhimbje të papritura dhe të forta barku dhe simptoma të tjera shfaqen në të njëjtën kohë, të tilla si ndjeshmëri ose një bark i fortë, kontaktoni mjekun. Kjo mund të jetë një shenjë e apendiksit. Gjendja zakonisht fillon me dhimbje në mes të barkut që mund të përhapet dhe përkeqësohet.

Stomaku i ndjeshëm

Nëse ju dhemb barku kur e prekni, doktor Ashrafi thotë se mund të lidhet me inflamacion të brendshëm, duke përfshirë apendicitin ose një absces abdominal.

Dhimbje barku e shoqëruar nga një ndryshim në zakonet e zorrëve

Një ndryshim në zakonet e zorrëve i referohet çdo gjëje që nuk është normale për ju. Kjo mund të nënkuptojë udhëtime pak a shumë të shpeshta në tualet, ndjenjën se nuk i keni zbrazur plotësisht zorrët dhe një ndryshim në ngjyrën ose konsistencën e jashtëqitjes.

Fryrje të vazhdueshme

Fryrja nga të cilat duket se nuk mund të shpëtoni kërkon gjithashtu një ekzaminim mjekësor pasi zakonisht lidhet me shëndetin e zorrëve dhe tretjen.

Related posts

Sëmundja që shkakton rënien e dhëmbëve, kujdesi që ju duhet

admin

Studim: Problemet me zorrën shkaktojnë infeksione dhe sëmundje të lëkurës

rezart morina

Numër i lartë i rasteve me COVID-19, publikohet raporti i fundit

admin