RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Kur është koha për një filxhan tjetër kafe

​kur-eshte-koha-per-nje-filxhan-tjeter-kafe

Shumë adhurues të kafesë shijojnë pijen e tyre të preferuar pa u shqetësuar për sasinë që konsumojnë gjatë ditës.

Përfitimet e kafesë janë të njohura mirë dhe janë të lidhura me jetëgjatësinë, një mëlçi më të fortë dhe një shans më të ulët të sëmundjes së Alzheimerit, sëmundjes së Parkinsonit, goditjes në tru dhe kancerit të zorrës së trashë, sipas Johns Hopkins Medicine.

Megjithatë, duke qenë se çdo gjë në jetë është në moderim, marrja e sasisë së kafesë ka kufirin e saj ku shkon nga e mira në të keqe. Sipas dietologut të regjistruar Jordan Hill, kufiri i rekomanduar për marrjen e kafeinës është rreth 400 miligramë në ditë.

Megjithatë, Hill rekomandon 300 miligramë në ditë për të rriturit, veçanërisht ata që mund të jenë më të ndjeshëm ndaj efekteve anësore të kafeinës. Një filxhan i vogël kafeje ka pak më pak se 100 miligramë kafeinë në të, kështu që duhet të shmangni më shumë se katër kafe të tilla në ditë.

Kafeja nuk është e vetmja substancë që përmban kafeinë. Dhe shumë lloje çaji, pije të gazuara, pije energjike ose bare, suplemente, madje edhe çokollatë përmbajnë kafeinë.

“Secili prej këtyre ushqimeve ka sasi të ndryshme të kafeinës në to, kështu që nëse i konsumojmë gjatë ditës, mund të jetë shumë e lehtë të kalojmë atë rekomandim prej 300 miligramësh”, paralajmëron Hill.

Çfarë ndodh nëse tejkalohet doza ditore prej 400 miligramësh?

Potenciali për efekte të shumta anësore janë dhimbja e kokës, pagjumësia, nervozizmi ose ankthi, rrahjet e shpejta të zemrës dhe dridhjet e muskujve. Konsumimi i tepërt afatgjatë mund të përkeqësojë këto efekte dhe ata që konsumojnë shumë kafeinë mund të përjetojnë presion të lartë të gjakut, probleme të vazhdueshme gastrointestinale dhe, në raste të rralla, vdekje.

Kafeina përshpejton sistemin nervor qendror dhe rrit nivelet e energjisë. Përthithet brenda 45 minutave nga konsumimi dhe mbetet në gjak nga 90 minuta deri në nëntë orë e gjysmë. Kjo varet gjithashtu nga sasia e ushqimit të konsumuar, pirja e duhanit (që përshpejton prishjen) ose shtatzëninë dhe kontraceptivët oralë (që ngadalësojnë).

“Ne gjithashtu mund të ndërtojmë një tolerancë ndaj kafeinës, që thjesht do të thotë se ne kemi nevojë për më shumë kafeinë për të ndjerë të njëjtat efekte – paralajmëron Hill, duke treguar për efektet afatshkurtra si vigjilenca dhe rritja e produktivitetit.

Ndoshta nevojitet më shumë kafeinë për t’i ndjerë këto gjëra, por në të njëjtën kohë, me rritjen e sasisë së kafeinës, rritet edhe rreziku i efekteve anësore.

Si të reduktoni marrjen e kafesë?

Hill rekomandon që fillimisht të kaloni nga kafeja me kafeinë në kafe pa kafeinë. Ose kalimi në çaj që ka më pak kafeinë se një filxhan kafe. Alternoni mes kafesë dhe ujit për të shuar etjen dhe nevojën për hidratim pa kërkuar një filxhan të ri kafeje.

Sa kafeinë mund të konsumojnë fëmijët?

Rekomandimi për fëmijët 11 vjeç e lart është zero kafeinë. Dhe për fëmijët e moshës 12 deri në 17 vjeç, është më pak se 100 miligramë në ditë, thotë Hill. Dhe përsëri, nuk është vetëm kafeja – prindërit duhet të kenë kujdes për kafeinën në pije të gazuara, çokollatë, medikamente pa recetë, madje edhe ushqime me shije kafeje si akullorja dhe karamele.

Shqetësimi më i madh me fëmijët dhe kafeinën është shqetësimi i gjumit.

“Marrja e kafeinës do të ndikojë në aftësinë e tyre për të mësuar të nesërmen, do të jenë të përgjumur, nuk do të jenë aq vigjilentë, gjë që do të pengojë zhvillimin e tyre të rregullt”, thekson Hill.

A mund të pihet kafe gjatë shtatzënisë?

Hill këshillon që konsumimi i më pak se 200 miligramë kafe në ditë është përgjithësisht i mirë gjatë shtatzënisë. Kafeina besohet se shkakton ngushtimin e enëve të gjakut në mitër dhe placentë, duke reduktuar rrjedhjen e gjakut te fetusi.

Një studim i vitit 2021 zbuloi se gratë shtatzëna që konsumonin më pak se 200 miligramë kafeinë në ditë, lindnin fëmijë më të vegjël.

U zbulua gjithashtu se konsumimi i sasive të vogla deri në mesatare të kafeinës nuk çon në një rrezik të shtuar të diabetit gestacional, preeklampsisë ose hipertensionit te gratë shtatzëna, raporton USA Today.

Related posts

6 ushqime të pasura me kolinë, lënda ushqyese për shëndetin e trurit

admin

​Si ta mposhtim lodhjen pranverore

admin

​Ftohja është më e vështirë për burrat sesa për gratë

admin