RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Mesazhe inkurajues për zgjerimin e BE-së nga kryeministri slloven

kurti:-mesazhe-inkurajues-per-zgjerimin-e-be-se-nga-kryeministri-slloven

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se kanë marrë mesazhe inkurajuese për zgjerimin e BE-së dhe mundësitë për Ballkanin Perëndimor, nga kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob.

Kurti ka shkruar se ka kërkuar që për anëtarësim në BE, duhet të respektohen disa vlera të BE-së siç janë respektimi i pakicave dhe njohja reciproke.
Kryeministri po qëndron në Slloveni për të marrë pjesë në Forumit Strategjik të Bledit.

Në këtë forum po marrin pjesë kryeministrat e vendeve të rajonit, të cilit kanë së bashku kanë zhvilluar një dark para ku të pranishëm kanë qenë edhe zyrtarë nga BE, si presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel.

Related posts

Emigrantët shkruajnë mbi bluza numrat e telefonit: Nëse mbytem, ​​njoftoni familjen time

admin

Sulmet ndaj gazetarëve, Ambasadori Rohde: Pse s’po shoh reagim nga Lista Srpska

rezart morina

Petkoviq, pasi nuk iu lejua hyrja në Kosovë: Do të provoj sërish nesër

admin