RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti në Estoni takon Zëvendës-ndihmës Sekretaren e DASh-it, Allison Peters

kurti-ne-estoni-takon-zevendes-ndihmes-sekretaren-e-dash-it,-allison-peters

Gjatë qëndrimit në kryeqytetin e Estonisë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi një takim me zëvendës ndihmës Sekretaren në detyrë të Departamentit amerikan të Shtetit, Allison Peters.

Sipas komunikatës së Kryeministrisë, në takim u diskutua për anëtarësimin e Kosovës në Partneritetin për Qeveri të Hapur dhe për mundësitë e bashkëpunimit me agjencitë amerikane, si USAID, në zbatimin e Planit Kombëtar të Veprimit për OGP.

“Falë vëmendjes së Qeverisë në transformimin digjital, sidomos me shërbimet në e-qeverisje dhe digjitalizimin në arsim, që pritet të përkthehet në investime prej 100 milionë euro në pesë vitet e ardhshme, synohet që të ofrojmë infrastrukturë sa më të përshtatshme për kompanitë e këtij sektori ashtu që të mund të zhvillohen sa më shumë”, thuhet në komunikatë.

Duke folur për potencialin e Kosovës në fushën e Teknologjisë së Informacionit, Kurti theksoi se Kosova renditet e para në Ballkanin Perëndimor në indeksin e konkurrueshmërisë së IT-së, të parët në Evropën në Zhvillim (Emerging Europe) për numrin e studentëve në fushën e TI-së për 100 mijë banorë, kurse të dytët për infrastrukturën teknologjike.

Kurti gjithashtu veçoi edhe progresin në indikatorë ndërkombëtarë të transparencës, sundimit të ligjit dhe luftës kundër korrupsionit.

Related posts

Shefi i diplomacisë ruse: Kina objektivi i radhës i Perëndimit

rezart morina

Qeveria e Spanjës shpall zgjedhje të parakohshme pas humbjes në votimet lokale

rezart morina

BE: Kosova dhe Serbia t’i krijojnë kushtet për vazhdimin e dialogut

admin