RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti në gjuhën serbe iu kërkon qytetarëve që targat ilegale t’i shndërrojnë në RKS

kurti-ne-gjuhen-serbe-iu-kerkon-qytetareve-qe-targat-ilegale-t’i-shnderrojne-ne-rks

Qeveria e Kosovës, miratoi të mërkurën më 29 qershor vendimin për mundësinë e riregjistrimit të veturave me targat e qyteteve në Kosovë, të cilat i lëshojnë autoritetet e Serbisë, në RKS (Republika e Kosovës).

Bëhet fjalë për veturat me targat PR (Prishtinë), GL (Gjilan), PZ (Prizren), KM (Mitrovicë e Kosovës) e kështu me radhë.

Lidhur me këtë, kryeministri Albin Kurti, përmes një video-incizimi në gjuhën serbe iu ka bërë thirrje qytetarëve që t’i heqin nga përdorimi targat ilegale dhe t’i vendosin ato RKS.

“Ndodhem në Qendrën për Regjistrimin e mjeteve në Prishtinë dhe ju lutem për vëmendjen tuaj. Nga data 1 gusht e deri me datën 30 shtator të këtij viti, këtu dhe në 33 qendra tjera komuna regjistrimi, do jetë i organizuar procesi i regjistrimit të mjeteve, e me këtë kalimi nga tabelat ilegale në ato të vlefshme në bazë të ligjeve të Republikës së Kosovës, tabela me shenjën RKS”.

“Në takimin e fundit të mbajtur, Qeveria ka marrë vendim sipas të cilit kërkohet regjistrimi në RKS e me këtë implementimi dhe vendosja e sundimit të ligjit”.

“Në këtë mënyrë garantojmë mbisundim të ligjit krahas politikës dhe interesave individuale gjë e cila është në interes të çdo qytetari të shtetit tone të përbashkët”, ka deklaruar Kurti.

Në shtator të vitit të kaluar, Kosova ka vendosur masa reciproke ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që kanë hyrë në Kosovë, duke u kërkuar të vendosin targa të përkohshme gjatë lëvizjes në territorin e vendit.

Kjo masë ka çuar në përshkallëzim të situatës në veri të Kosovës, ku pjesëtarë të komunitetit serb i kanë mbajtur të bllokuara vendkalimet kufitare për dy javë.

Më pas, Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje të përkohshme për mbulimin e simboleve shtetërore në targa me letra ngjitëse të bardha.

Marrë parasysh se ende nuk është gjetur zgjidhje përfundimtare, regjimi me letra ngjitëse mbetet në fuqi.

Deri më tani, letrat e bardha janë ngjitur edhe në targat KM.

Related posts

Këta janë zyrtarët e LDK-së ndaj të cilëve ishte planifikuar atentati

admin

Migrimi i ballkanasve s’ka të ndalur

admin

BE për ndalimin e autobusëve: Serbia ka shkelur marrëveshjen për lëvizjen e lirë

admin