RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kuvendi themelon Komisionin që do të hetojë dyshimet për rezervat shtetërore

kuvendi-themelon-komisionin-qe-do-te-hetoje-dyshimet-per-rezervat-shteterore

Me 69 vota për, një kundër dhe gjashtë abstenime, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë themeluar Komisionin hetimor për rezervat shtetërore.

Kjo iniciativë ka ardhur nga opozita pas dyshimeve të bazuara për abuzimet e mundshme lidhur me procesin e furnizimit të rezervës shtetërore, që është kompetencë e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, drejtuar nga Rozeta Hajdari.

“Kërkohet nga Komisioni hetimor që të veprojë në përputhje me ligjin dhe Kuvendit t’ia paraqes raportin për rezultatin në afat të paraparë, prej 6-muajsh prej themelimit të tij”, tha Konjufca.

Ky Komision është propozuar që t’i ketë 11 anëtarë, ku LVV do t’i ketë 5 anëtar, PDK do ta ketë kryesuesin dhe 1 anëtar, LDK-ja zëvendëskryetarin dhe 1 anëtar, AAK-ja dhe grupi multietnik nga 1 anëtar.

Related posts

Erdoğan: Turqia në asnjë mënyrë nuk mund të heshtë përballë kërcënimit terrorist në rritje

admin

Portugalia merr masa ekstreme nga thatësira, fillon racionimi i furnizimit me ujë

admin

Kurti takon Myftiun Tërnava, flasin për Projektligjin për Liritë Fetare

admin