RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Ky është ushqimi më i keq për pankreasin tuaj

​ky-eshte-ushqimi-me-i-keq-per-pankreasin-tuaj

Ushqimi që hani mund të ketë një ndikim shumë të madh në shëndetin tuaj, duke përfshirë shëndetin e pankreasit tuaj, raporton Klinika Cleveland.

Mjeku Prabhleen Chahal vë në dukje se ka ushqime që duhet t’i shmangni nëse keni probleme me pankreasin, por edhe si t’i shmangni ato.

Sa herë që është e mundur, shmangni ushqimet e skuqura ose me yndyrë të plotë, si dhe ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri dhe sigurohuni që të kufizoni:

mish i kuq

produktet e mishit

patate të skuqura

majonezë

margarinë dhe gjalpë

produkte qumështi me yndyrë të plotë

ëmbëlsira

pije të ëmbla

Pse janë të dëmshme këto ushqime?

Pankreasi juaj përpunon pjesën më të madhe të yndyrës që hani. Pra, sa më shumë të hani, aq më shumë punon pankreasi. Ushqimet me shumë yndyrë dhe sheqernat e thjeshta rrisin gjithashtu nivelet e triglicerideve, të cilat rrisin sasinë e yndyrës në gjak dhe rrisin rrezikun e pankreatitit akut. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se mishi i përpunuar dhe mishi i kuq rrisin rrezikun e kancerit të pankreasit, shpjegon Chahal.

Related posts

​Si të kujdesemi për sytë

admin

Më shumë se gjysma e popullsisë globale, mbi peshë ose obeze deri në vitin 2035

rezart morina

Studimi: Ushqimet që ndihmojnë në “luftimin” e Alzheimerit

admin