RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ky lloj kanceri është në rritje tek të rinjtë, shkencëtarët nuk e dinë arsyen

ky-lloj-kanceri-eshte-ne-rritje-tek-te-rinjte,-shkencetaret-nuk-e-dine-arsyen

Lloji vdekjeprurës i kancerit është në rritje tek të rriturit e rinj në Kanada dhe Amerikë, sipas të dhënave të reja nga Shoqata Amerikane e Kancerit.

Shkalla e kancerit të zorrës së trashë në pacientët më të rinj se 50 vjeç është rritur me dy për qind midis 2011 dhe 2019, por mjekët ende nuk e dinë arsyen e saktë.

“Ne e dimë se normat e këtij lloji të kancerit po rriten tek të rinjtë,” tha Rebecca Segal, autorja kryesore e studimit të ri mbi kancerin kolorektal nga Shoqata Amerikane e Kancerit.

Rritje në të dy gjinitë

Një studim i vitit 2019 i shkallës së kancerit kolorektal midis të rriturve kanadezë zbuloi se sëmundja është në rritje në të dy gjinitë, me shkallën e diagnozës pak më të lartë tek gratë.

“Incidenca e kancerit të zorrës së trashë te të rriturit e rinj u rrit nga viti 2006 në 2015 tek meshkujt me një ndryshim në përqindje vjetore prej 3,47% dhe nga viti 2010 në 2015 tek femrat me një ndryshim në përqindje vjetore prej 4,45%,” shkruajnë autorët e studimit. Në maj, Shoqata Kanadeze e Kancerit priste që kanceri kolorektal të ishte kanceri i katërt më i shpeshtë i diagnostikuar në mesin e kanadezëve në vitin 2022.

Çfarë mund ta përkeqësojë kancerin kolorektal?

Ushqimi jo i shëndetshëm, mungesa e aktivitetit fizik, si dhe pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit, mund të jenë disa nga arsyet pse mjekët po shohin gjithnjë e më shumë njerëz të rinj me kancer kolorektal, sipas Elizabeth Holmes nga Shoqata Kanadeze e Kancerit. Qëndrimi i shëndetshëm është mënyra më e mirë për të shmangur kancerin kolorektal, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Ju mund ta zvogëloni rrezikun duke “rritur aktivitetin fizik, duke mbajtur një peshë të shëndetshme, duke mos konsumuar alkool dhe duke shmangur duhanin”.

Related posts

Cilat janë ushqimet më të mira dhe më të dëmshme për acidin e tepërt në lukth?

rezart morina

Pse është mirë të konsumoni lëng portokalli?

admin

‘Ethet e kuqe’, sëmundja që po ‘ngre’ alarmin, prek më së shumti fëmijët

admin