RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lavrov: Rusia pret “garanci” për marrëveshjen e grurit në Detin e Zi

lavrov:-rusia-pret-“garanci”-per-marreveshjen-e-grurit-ne-detin-e-zi

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov thotë se Rusia është e gatshme të kthehet në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi sapo ato që Moska pretendon se janë premtime të bëhen garanci konkrete.

Rusia u tërhoq nga nisma në korrik, gati një vit pasi ajo u ndërmjetësua nga Turqia dhe Kombet e Bashkuara për të garantuar kalimin e sigurt të grurit ukrainas përmes Detit të Zi dhe për të ndihmuar në lehtësimin e eksporteve ruse të grurit dhe plehrave.

Rusia është ankuar vazhdimisht se përfitimet e duhura sipas marrëveshjes nuk u materializuan kurrë.

Duke folur në Moskë pas bisedimeve me ministrin e Jashtëm turk Hakan Fidan, Lavrov tha se “ne përcollëm te partnerët tanë turq mirëkuptimin tonë për atë që duhet bërë në Perëndim, para së gjithash, për të rivendosur qëndrueshmërinë e kësaj nisme”.

Related posts

Formohet Qeveria e re boshnjake tre muaj pas zgjedhjeve

admin

​Pas takimit në Ohër, Kurti takon ambasadorët e akredituar në Kosovë

admin

Polonia kërkon miratimin e Gjermanisë për dorëzimin e MiG-29 në Kiev

admin