RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Le Parisien: Macron nën hetim për financim të paligjshëm

le-parisien:-macron-nen-hetim-per-financim-te-paligjshem

Sipas gazetës franceze Le Parisien, presidenti francez Emmanuel Macron është nën një hetim gjyqësor, me akuzën e “favoritizmit” dhe financimit të paligjshëm të fushatës zgjedhore 2017″ nga Prokurori Kombëtar Financiar (PNF).

Hetimet kanë të bëjnë me lidhjet midis Emmanuel Macron dhe firmës konsulente McKinsey.

Sipas raporteve nga Le Parisien dhe France Info, hetimi ka të bëjë me lidhjet midis Macron dhe firmave private të konsulencës, pra, të jashtme me administratën publike.

Le Parisien flet për financime të dyshuara të paligjshme në fushatat presidenciale që e çuan atë në Elysee në 2017 dhe 2022, si dhe për atribuimin e disa kontratave publike.

Akuza u publikua nga zyrat e prokurorit publik, Jean-François Bohnert. Gjatë fushatës presidenciale 2022, kritikat ndaj Macron ishin shumëfishuar, veçanërisht në lidhje me kontratat e lidhura në pesë vitet e fundit midis shtetit dhe firmave private të konsulencës si ajo me amrikanen McKinsey.

Më 17 mars, Senati zbuloi se prokurimi i shtetit për këtë lloj firme private konsulence “më shumë se dyfishuar” midis 2018 dhe 2021 arriti një rekord prej më shumë se 1 miliard dollarë në 2021.

McKinsey ishte firma private e konsulencës më e kërkuar nga francezët autoritetet gjatë pandemisë. Raporti i senatorëve ka ngjallur kritika të ashpra për përdorimin e fondeve publike dhe opozita ka kërkuar një hetim për çdo favorizim ndaj shumëkombëshes amerikane. /atsh

Related posts

Ish-presidenti serb: Nuk do e nënshkruaja propozimin franko-gjerman

rezart morina

Ushtria izraelite nis sulmet ajrore pranë spitaleve të Gazës

admin6

Nga janari 2024, ilaçet në Kosovë me një çmim

admin