RTV AHIRETI
Shëndetësi

Lëng qershie për të luftuar pagjumësinë. Ja si ta përgatisni…

leng-qershie-per-te-luftuar-pagjumesine.-ja-si-ta-pergatisni…

Përveç dëmtimit të gjumit, pagjumësia shqetëson jetën shoqërore, rezultatet në shkollë dhe punë dhe mund të shkaktojë dëme serioze për shëndetin. Por problemi mund të trajtohet me një recetë natyrale të lëngut të qershisë.

Lëngu i qershisë është burimi natyror i hormonit të melatoninës, i njohur si hormoni i gjumit. Ai gjithashtu prodhon triptofan, përgjegjës për prodhimin e serotoninës, neurotransmetues përgjegjës për transmetimin e ndjesisë së kënaqësisë.

Përbërësit:

– 450 g qershi;

– Mjaltë për shije;

– 275 ml ujë

Përgatitja:

Lani frutin dhe hiqni farat e qershisë. Vendosini bashkë me mjaltin në një tenxhere dhe mbulojini, duke i lënë në temperaturën e dhomës për rreth dy orë. Shtoni ujin dhe përziheni derisa të bëhet një masë homogjene. Më pas vendoseni të vlojë për 15 minuta.

Pas valimit, kullojeni përzierjen dhe vendosni pjesën e lëngshme në një tenxhere tjetër. Vazhdoni ta vloni derisa përzierja të arrijë trashësinë e një shurupi, pas kësaj hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të mbuluar derisa të ftohet dhe më pas vendoseni në një vazo dhe ruheni në frigorifer.

Related posts

5 shenja se duhet të kujdeseni më shumë për veten

admin

Ja sa gota ujë duhet të pimë në të vërtetë në ditë

rezart morina

Mos e hidhni më! Ja si ta përdorni llumin e kafes turke

rezart morina