RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lituania: Të ndihmojmë Ukrainën për anëtarësimin në BE

lituania:-te-ndihmojme-ukrainen-per-anetaresimin-ne-be

Nëse Komisioni Evropian sheh mangësi në progresin e reformës në Ukrainë, kjo nuk duhet të jetë një arsye për të shtyrë negociatat e anëtarësimit, por një nxitje për ne që të rrisim mbështetjen tonë për Ukrainën për të përshtatur sistemet e saj ligjore, ekonomike, politike dhe sociale me standardet e BE-së sa më shpejt të jetë e mundur, tha kryetarja e parlamentit të Lituanisë, Viktorija Çmilyte-Nielsen në Konferencën e Kryetarëve të Parlamenteve të Bashkimit Evropian, në Pragë.

Çmilyte-Nielsen përsëriti gjithashtu nevojën për të mbështetur Ukrainën ushtarakisht, siç është krijuar kolegjialisht brenda BE-së.

Kryetari i parlamentit letonez, Edvards Smiltens, theksoi rëndësinë e fokusimit në një politikë më të gjerë dhe më koherente të frenimit të Rusisë, me miratimin e ndryshimeve më të mëdha në modelet e bashkëpunimit ekonomik dhe mbrojtjes kolektive.

Mendime të ngjashme shprehu edhe kryetari i ri i parlamentit të Estonisë, Lauri Hussar, i cili vuri në dukje se vendet e Bashkimit Evropian duhet të forcojnë angazhimin e tyre, jo vetëm në funksion të pranimit të Ukrainës në NATO dhe BE, por edhe në funksion të rindërtimit të vendit. /atsh

Related posts

Ish-bashkëpartiakët e kritikojnë Kurtin për dialogun: Hoqi dorë nga njohja nga Serbia

admin

Osmani fton shtetet mosnjohëse që ta njohin Kosovën

rezart morina

Sauditët u thonë zyrtarëve amerikanë se Irani po përgatit sulm ndaj mbretërisë

admin