RTV AHIRETI
Shëndetësi

Lodhje, lot dhe humor të keq/ Cila vitaminë ju mungon?

lodhje,-lot-dhe-humor-te-keq/-cila-vitamine-ju-mungon?

A mund të lidhet shfaqja e depresionit me mungesën e B12 në trupin tonë?

Efthymia Kondela, Specialiste Patologe, Drejtoreshë e Urgjencës së Spitalit Metropolitan tregon përfitimet e vitaminës B12 për trupin tonë dhe simptomat e mungesës së saj.

Çfarë është vitamina B12 dhe cilat janë përfitimet e saj?

Vitamina B12 ose kobalamina është një vitaminë e tretshme në ujë që trupi ynë nuk mund ta prodhojë, e cila është e përfshirë në metabolizmin e qelizave të trupit të njeriut dhe i përket kompleksit të vitaminave B. Termi kompleks i vitaminave B i referohet një kombinimi të 8 vitaminave: B1, B2, B3, B5, B6, folate (B9), B12 dhe biotinë. Këto vitamina nuk mund të ruhen në trupin tonë dhe kështu ekzistenca e tyre në trupin tonë varet tërësisht nga dieta jonë e përditshme.

Vitaminat B shkatërrohen nga alkooli, sheqeri, nikotina, kafeina, kështu që nuk është çudi që shumë njerëz mund të kenë mungesë të tyre me një frekuencë të tillë. Vitamina B12 gjendet kryesisht në produktet shtazore, mishin e kuq, mëlçinë e viçit, shpendët, peshkun, butaket, vezët dhe produktet e qumështit, si dhe në suplementet dietike.

Burimi origjinal i B12 në natyrë janë bakteret, të vetmit organizma që mund ta prodhojnë këtë vitaminë. Tek njerëzit, këto baktere prodhojnë B12 në zorrën e trashë. Megjithatë, shumë pak prej tij do të absorbohet përmes murit të zorrëve, kështu që ne duhet të marrim B12 në mënyrë ekzogjene për të marrë nivelet e duhura.

Vitamina B12 është biomolekula më e madhe e njohur dhe e vetmja lëndë ushqyese me një lidhje të qëndrueshme karbon-metal. Është një përbërje kristalore me ngjyrë të kuqe të ndezur, unike dhe e veçantë, për shkak të përmbajtjes së kobaltit.

Cilat janë veprimet e vitaminës B12?

Për vitaminën B12, ne e dimë se ajo punon me folatin (B9) në shumë procese brenda trupit, duke përfshirë: sintezën e ADN-së, qelizat e kuqe të gjakut, metabolizmin e acideve yndyrore dhe izolimin (mbështjellësin e mielinës) që rrethon qelizat nervore dhe lehtëson transmetimin. të sinjaleve në sistemin nervor. Për shkak të përfshirjes së saj në sintezën e mielinës, përdorimi i vitaminës B12 është hetuar edhe në pacientët me sklerozë të shumëfishtë.

Në ditët e sotme, flitet shpesh për pasojat e marrjes së reduktuar të B12 për shkak të zhvendosjes në rritje të një popullsie gjithnjë e më të madhe drejt vegjetarianizmit dhe vegjetarianizmit të rreptë (veganët). Por ka edhe raste të tjera përveç vegjetarianizmit në të cilat vihet re mungesa e B12.

Çfarë ndodh kur kemi mungesë të vitaminës B12?

Mungesa e vitaminës B12 mund të jetë shkaku i anemisë, lodhjes së pasdites, pamundësisë për t’u përqendruar dhe për t’u kushtuar vëmendje, memorie e dobët, të qara dhe nervozizëm të zgjatur, konfuzion, rrahje të shpejta të zemrës, diarre, mpirje të gjymtyrëve dhe një humor të keq në përgjithësi. Meqenëse B12 luan një rol jetik për sistemin nervor, mungesa e tij mund të shkaktojë probleme me mbaresat nervore, veçanërisht nervat periferikë.

Me kalimin e kohës, dëmtimi i nervit periferik mund të çojë në vështirësi në lëvizje, mpirje dhe dobësi të muskujve. Simptomat e mungesës së vitaminës B12 shpesh shfaqen në formën e simptomave neurologjike shumë kohë përpara shfaqjes së çrregullimeve tipike hematologjike. Rreth një e treta e njerëzve që vuajnë nga mungesa e acidit folik ose vitaminës B12, kanë anemi. Një analogji e ngjashme vlen për një sërë simptomash neuropsikiatrike.

Më shumë se një e treta e rasteve psikiatrike janë gjetur se vuajnë nga mungesa e folatit ose vitaminës B12. Mungesa e vitaminës B12 rritet me kalimin e moshës.

Related posts

Ja çka tregojnë analizat e gjakut

admin6

Rikthehen infektimet dhe vdekjet me Covid–19 në Kosovë

admin

Shefi i OBSH-së: Shëndeti krijohet në shtëpi, jo në spital

RTI