RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Luftanija e katërt MILGEM e Pakistanit do të lëshohet në përdorim këtë javë

luftanija-e-katert-milgem-e-pakistanit-do-te-leshohet-ne-perdorim-kete-jave

Si pjesë e projektit MILGEM, luftanija e katërt, e quajtur PNS TARIQ, do të lëshohet të mërkurën në përdorim në qytetin jugor të Pakistanit, Karaçi, raporton Anadolu.

Luftanijet MILGEM u ndërtuan njëkohësisht në Turqi dhe Pakistan për marinën pakistaneze nga kompania turke Menaxhimi i Fabrikave dhe Kantierit Detar Ushtarak (ASFAT).

Të pajisura me sensorë efektivë dhe sisteme armësh me rreze të gjatë, korvetat e gjeneratës së re janë të vështira për t’u gjurmuar për shkak të seksionit të tyre të ulët të radarit dhe do të rrisin fuqinë parandaluese të marinës pakistaneze.

Marrëveshja për anijet MILGEM midis Turqisë dhe Pakistanit u nënshkrua në 6 shtator 2018.

Anija e parë u lëshua në përdorim në gusht 2021, e dyta në maj 2022 dhe e treta në nëntor 2022.

Related posts

Kryeministri palestinez kërkon nga OKB-ja që të vendosë “patrullë vëzhguese” në Bregun Perëndimor

admin

“Rregullat e lojës kanë ndryshuar”- Paralajmërimi i presidentit Macron: Evropa është e vdekshme, i duhet mbrojtje më e fortë

admin

Muslimanët në Kanada në alarm pas ‘incidentit të urrejtjes’ në xhaminë e Ontarios – VIDEO

rezart morina