RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Macron: Konsumatorët do të preken nga rritja e çmimit të ushqimeve deri në vjeshtë

macron:-konsumatoret-do-te-preken-nga-rritja-e-cmimit-te-ushqimeve-deri-ne-vjeshte

Në një përshkallëzim të dukshëm të presionit ndaj presidentit francez, Emmanuel Macron tha ditën e djeshme inflacioni do të vazhdojë të godasë konsumatorët francezë deri në vjeshtë.

“Do të jem i sinqertë, çmimet e ushqimeve do të jenë të larta deri në fund të verës”, tha Macron në një intervistë për gazetën Le Parisien të botuar të dielën mbrëma.

Macron shtoi se negociatat me kompanitë e mëdha ushqimore mund të rifillojnë “në momente të caktuara”. Ministri i Financave Bruno Le Maire në fillim të kësaj jave u bëri thirrje kompanive të rinegociojnë me shitësit për të kaluar kosto më të ulëta te konsumatorët ose të përballen me masa më të ashpra nga qeveria.

Kriza më e keqe e kostos së jetesës në një brez po ushtron presion shtesë ndaj Macron, i cili tashmë po përballet me protesta masive për vendimin e tij për të shtyrë reformën e pensioneve.

Në Francë, çmimi i gatimit të një pjate tradicionale coq-au-vin është rritur 15.4% nga një vit më parë, mbi inflacionin e përgjithshëm. /abcnews

Related posts

Stoltenberg nga Kievi: Ukraina tani është më afër NATO-s se kurrë

rezart morina

Danimarkë: Të infektuarit me COVID nuk do të izolohen më

admin

Kryeministri i Spanjës vizitë në Shqipëri – VIDEO

admin