RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mali i kërkon OKB-së të tërheqë misionin e saj paqeruajtës “pa vonesë” – VIDEO

mali-i-kerkon-okb-se-te-terheqe-misionin-e-saj-paqeruajtes-“pa-vonese”-–-video

Mali u ka bërë thirrje Kombeve të Bashkuara që të tërheqin misionin paqeruajtës nga vendi “pa vonesë”, duke denoncuar “dështimin” për t’iu përgjigjur sfidave të sigurisë.

Ministri i Jashtëm Abdoulaye Diop, i cili është pjesë e autoriteteve të përkohshme ushtarake të Malit, tha në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të premten se forca paqeruajtëse e njohur si MINUSMA duhet të tërheqë trupat e saj nga kombi i Afrikës Perëndimore.

Zyrtarët nga Mali kishin shprehur shqetësimin se OKB-ja kishte qenë në vend për 10 vjet dhe dhuna dhe pasiguria vetëm sa ishin përkeqësuar dhe se kjo ka rezultuar në një krizë besimi për popullin Malian. Ka pasur protesta në Mali duke u bërë thirrje paqeruajtësve të OKB-së të largohen.

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së duhet të miratojnë një rezolutë për të zgjatur mandatin e MINUSMA deri më 30 qershor. Kjo kërkon të paktën nëntë vota pro dhe asnjë veto nga Rusia, Kina, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar ose Franca për ta kaluar.

Related posts

Rohde: Pajtohem me Kurtin, të gjitha pikat e marrëveshjes duhet të zbatohen

rezart morina

Tentuan të kalonin ilegalisht kufiri, kapen dy serbë në Leposaviq

rezart morina

Besimtarët ishin në mesin e lutjeve, disa persona të armatosur qëllojnë me armë brenda një xhamie në Afganistan. Ja sa është numri i viktimave

admin