RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Marina amerikane kap armë nga Irani të nisura për Jemen

marina-amerikane-kap-arme-nga-irani-te-nisura-per-jemen

Marina amerikane thotë se ka sekuestruar 2,100 armë kallashnikov të kontrabanduara në një anije peshkimi nga Irani, të cilat me gjasë ishin të drejtuara për në Jemenin e shkatërruar nga lufta.

Siç u njoftua, anijet patrulluese të marinës amerikane gjetën armë në një anije peshkimi në operacionin e nisur javën e kaluar në pjesën veriore të Gjirit të Omanit.

Lufta e Jemenit po zhvillohet midis rebelëve Huthi të mbështetur nga Irani dhe forcave pro-qeveritare të mbështetura nga një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite.

Ishte konfiskimi i fundit i armëve që dyshohej se ishin drejtuar në vendin më të varfër të botës arabe.

Një embargo e armëve e Kombeve të Bashkuara ka ndaluar transferimin e armëve për Huthit që nga viti 2014, kur shpërtheu lufta civile në Jemen. /mesazhi

Related posts

Blinken i kërkon Vuçiqit marrëveshje të shpejtë me Kosovën

admin

Specialja publikon dosjen paraprake të mbrojtjes së Hashim Thaçit

admin

Kovaçevski-Kallas: Estonia mbështet fuqishëm përshpejtimin e euro-integrimeve të Maqedonisë së Veriut

rezart morina