RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi po “i vjen fundi”! Rusia, ‘asnjë arsye’ për të zgjatur afatet

marreveshjes-se-dritherave-te-detit-te-zi-po-“i-vjen-fundi”!-rusia,-‘asnje-arsye’-per-te-zgjatur-afatet

Udhëheqja ruse nuk sheh “asnjë arsye” për të zgjatur marrëveshjen e drithërave të Detit të Zi, ndërsa asaj po i afrohet data e “skadimit”.
Marrëveshja siguron që tre porte të Ukrainës mund të vazhdojnë eksportimin e ushqimit pa frikën e bllokadës nga anijet ruse në Detin e Zi.

Marrëveshja është caktuar t’i përfundojë afati më 17 korrik. Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov tha se veprimet “e egra” të Perëndimit lidhur me marrëveshjen, e cila u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia, nënkuptonte se interesi rus për zgjatjen e marrëveshjes për herë të katërt kishte dështuar.
“Unë nuk shoh se çfarë argumentesh mund të ketë nga ata që dëshirojnë të vazhdojnë nismën e Detit të Zi,” tha zoti Lavrov.

Ministri i Jashtëm u përpoq të qetësonte vendet më të varfra të botës, duke thënë se Rusia do të vazhdojë t’u sigurojë atyre ushqim “me shpenzimet tona, pa pagesë”.

Related posts

Ministrja e Jashtme gjermane: Nuk do të lejojmë që Rusia të çojë botën drejt urisë

admin

Armëpushime të dështuara, vrasje, përdhunime dhe miliona të zhvendosur: Konfliktit në Sudan nuk i duket fundi

admin

Mbyllet pjesërisht dhe me hapësira të kufizuara parkingu mbrapa Pallatit të Rinisë

admin