RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbi 100 mijë të evakuuar në Pakistan si pasojë e përmbytjeve të ashpra

mbi-100-mije-te-evakuuar-ne-pakistan-si-pasoje-e-permbytjeve-te-ashpra

Autoritetet kanë përshpejtuar evakuimet nga vendbanimet përgjatë një lumi pasi përmbytjet e furishme përmbytën zona të mëdha në verilindje të Pakistanit, me mbi 100 mijë që kanë braktisur shtëpitë, transmeton Anadolu.

Lumi Sutlej, i cili rrjedh përmes Indisë veriore dhe Pakistanit, ka rrjedhur shumë pasi India po lëshon më shumë ujë drejt zonave të rrjedhës në Pakistan pas reshjeve masive, thanë zyrtarët.

Dy diga të mëdha indiane të ndërtuara në lumë po i afrohen sërish kapacitetit të tyre maksimal dhe shirat e mëtejshëm mund të çojnë në lirimin e ujit nga këto rezervuarë, duke paraqitur një kërcënim për të paktën shtatë rrethe të Punjabit.

Mohsin Naqvi, kryeministër i përkohshëm i Punjabit, i përshkroi përmbytjet e fundit si “më të këqijat në 35 vjet”.

Deeba Shahnaz, zëdhënëse e Departamentit të Shpëtimit të Punjabit, tha për Anadolu se mbi 100 mijë njerëz janë evakuuar nga rrethet Kasur, Pakpattan, Pakpattan, Vehari, Bahawalnagar, Lodhran, Multan dhe Bahawalpur që nga 9 korriku.

Pamje të shumta të transmetuara në transmetuesin lokal “Geo News” tregojnë trupat e ushtrisë dhe shpëtimtarët duke lëvizur njerëz dhe bagëti nga zonat e përmbytura duke përdorur varka.

Banorët mund të shihen gjithashtu duke ecur nëpër ujëra së bashku me bagëtitë dhe sendet e tyre për të arritur sigurinë.

Sipas Shahnaz, që nga 9 korriku, 17 persona janë kanë humbur jetën në aksidente të lidhura me përmbytjet, ndërsa 36 kanë pësuar lëndime.

Rivalët e vjetër Pakistani dhe India ndajnë ujin e gjashtë lumenjve sipas Traktatit të Ujit Indus (IWT), marrëveshje e ndërmjetësuar nga Banka Botërore në vitin 1960.

Sipas marrëveshjes, ujërat e lumenjve lindorë – Sutlej, Beas dhe Ravi – i ndahen Indisë, ndërsa tre lumenjtë perëndimorë – Indus, Jhelum dhe Chenab – i shkojnë Pakistanit.

Related posts

EULEX iu dhuroi bukë e veshmbathje policëve në veri, pas kërkesës së Policisë

admin

Tre të lënduar në një aksident në Ferizaj, mes tyre edhe një foshnjë

admin

Presidenti slloven arrin në Prishtinë, pritet nga presidentja Osmani

admin