RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Medvedev: Do të ndërpresim marrëveshjen e grurit nëse G7 ndalon eksportet në Rusi

medvedev:-do-te-nderpresim-marreveshjen-e-grurit-nese-g7-ndalon-eksportet-ne-rusi

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha sot se nëse Grupi i Shtatë (G7) ndalon eksportet në Rusi, Moska do të përgjigjet duke hequr dorë nga Marrëveshja e grurit të Detit të Zi, e cila lejon eksportet jetike të grurit nga Ukraina.

Grupi i Shtatë vendeve të industrializuara po shqyrton një ndalim pothuajse të plotë të eksporteve në Rusi, njoftoi agjencia japoneze e lajmeve Kyodo javën e kaluar, duke cituar burime të qeverisë japoneze. Rusia ka kërcënuar vazhdimisht se do të tërhiqet nga marrëveshja e grurit, përfundon më 18 maj.

“Kjo ide e G7-ës për një ndalim të plotë të eksporteve në vendin tonë nënkupton një ndalim të importeve nga vendi ynë, duke përfshirë kategoritë e mallrave që janë më të ndjeshmet për G7-ën”, tha Medvedev në një deklaratë në kanalin e tij në Telegram.

“Në një rast të tillë, marrëveshja e grurit dhe shumë gjëra të tjera që u nevojiten do të përfundojë për ta,” shtoi ai. /abcnews

Related posts

Shefi i mbrojtjes: Polonia brenda dy viteve do të ketë ushtrinë më të fortë tokësore në Evropë

admin

Osmani bisedon me presidentin e Gjermanisë për Këshillin e Evropës

rezart morina

Franca mobilizon 10 mijë policë para gjysmëfinales ndaj Marokut

admin