RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Medvedev: Rusia është kërcënuar nga anëtarësimi i mundshëm i Ukrainës në NATO

medvedev:-rusia-eshte-kercenuar-nga-anetaresimi-i-mundshem-i-ukraines-ne-nato

Rusia është “kërcënuar” nga potenciali që Ukraina të anëtarësohet në NATO, pohoi të dielën Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

“Ne (Rusia) gjithmonë kemi kërkuar vetëm një gjë – të marrim parasysh shqetësimet tona dhe të mos ftojmë pjesët e mëparshme të vendit tonë në NATO,” shkroi Medvedev, një ish-president dhe kryeministër rus, në një artikull për gazetën Rossiyskaya Gazeta që drejtohet nga shteti.

“Sidomos ata me të cilët kemi mosmarrëveshje territoriale. Prandaj, qëllimi ynë është i thjeshtë – të eliminojmë kërcënimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO”.

Një pjesë e premisave të Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë ishte që të shmangte NATO-n nga zgjerimi pranë kufijve të saj.

Dhe Medvedev tha se Moska është e gatshme që qëllimisht ta bëjë konfliktin aktual të përhershëm, sepse “kjo është një çështje e ekzistencës së Rusisë”.

Një kontekst: Çështja e anëtarësimit të Ukrainës në NATO është një nga disa çështje që liderët do të trajtojnë kur të takohen në kryeqytetin lituanez Vilnius më 11 dhe 12 korrik.

Çështja do të jetë një nga pikat më të mëdha të ndezjes për grupin, i cili ka arritur të mbetet jashtëzakonisht i bashkuar mes pushtimit të paprovokuar të Rusisë.

Disa aleatë, veçanërisht ata në Evropën Lindore që ndodhen më afër Ukrainës dhe Rusisë, kanë mbrojtur një rrugë më konkrete që Kievi t’i bashkohet aleancës mbrojtëse sapo të përfundojë lufta.

Zyrtarë të tjerë evropianë, veçanërisht ata në Evropën perëndimore dhe jugore, kanë argumentuar se një hyrje e përshpejtuar e Ukrainës në NATO mund të jetë shumë provokuese dhe se mund të jetë një lojë jashtëzakonisht e rrezikshme për aleancën edhe nëse lufta do të përfundojë, veçanërisht nëse Rusia ende ka pretendime mbi territorin ukrainas. /syri

Related posts

Kurti e quan Serbinë shtet autoritar me aspirata territoriale ndaj Kosovës

admin

BE-ja zgjat sanksionet kundër organizatës terroriste PKK

admin

Johnson siguron Zelenskyn: Mbështetja për Ukrainën do të vazhdoje dhe pse unë s’do të jem kryeministër

admin