RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Megjithatë, Trusti nuk kalon në Komision

megjithate,-trusti-nuk-kalon-ne-komision

Përkundër që në mbledhjen e sotme të Komisionit për Buxhet dhe Financa ishte konstatuar miratimi në parim i Projektligjit që mundëson tërheqjen e një përqindje të mjeteve të Trustit, kryetari i Komisionit Armend Muja tha se në bazë të Rregullores së re të Kuvendit të Kosovës nuk ka kaluar ky projektligj.

Deputeti Muja në mbledhjen e radhës, e cila u mbajt pak orë pas saj për shqyrtimin e buxhetit 2023, tha se nuk ka pasur vota të mjaftueshme për Trustin.

Sipas tij, do të duhej të ishin 5 vota për, jo katër.

Gjatë ditës Komisioni për Buxhet ka shqyrtuar dhe ka konstatuar miratimin e këtij projektligj me 4 vota pro, tri kundër dhe dy abstenime.

Related posts

Situatë e qetë në veri të Kosovës pas arrestimit të të dyshuarit për sulm ndaj pjesëtarëve të KFOR-it

admin

Evropa ka mungesë të kontrollorëve të trafikut ajror

admin

Shtëpia e Bardhë thotë se Koreja e Veriut do ta “paguajë shtrenjtë” nëse i jep armë Rusisë

rezart morina