RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mekë: Qindra mijëra besimtarë falen namazin e xhumasë në Qabe

meke:-qindra-mijera-besimtare-falen-namazin-e-xhumase-ne-qabe

Qindra mijëra besimtarë, të cilët erdhën nga vende të ndryshme të botës në Arabinë Saudite, e falën namazin e parë të xhumasë në Ramazanin e këtij viti, namazin e përbashkët të rregullt të muslimanëve të premteve, në Mesxhid el-Haram apo Xhaminë e Shenjtë, raporton Anadolia.

Besimtarët filluan të vijnë në haremin e Qabesë që në orët e mëngjesit dhe mbushën të gjitha katet e Xhamisë.

Shefi i drejtorisë për Xhaminë e Madhe në Mekë dhe Xhaminë e Profetit në Medine, Shejh Abdurrahman es-Sudeys, deklaroi se forcat policore kanë marrë të gjitha masat që gjithçka të shkojë mirë.

Ai tha se nuk pati rrëmujë gjatë namazit të xhumasë, ku morën pjesë qindra mijëra myslimanë.

Related posts

Në Gjeorgji vazhdojnë protestat pavarësisht tërheqjes së Ligjit për agjentët e huaj

admin

Skandali në Greqi, pronari i hotelit regjistroi momente intime të klientëve

admin

Josep Borrell: Nuk do të ketë paqe dhe siguri për Izraelin pa një shtet palestinez

admin6