RTV AHIRETI
Artikuj

Mësoni disa nga ushqimet të pasura me kalcium për fëmijët

mesoni-disa-nga-ushqimet-te-pasura-me-kalcium-per-femijet

Është shumë e rëndësishme që nëna të jetë e kujdesshme në dietën e fëmijës së saj pasi sasia e duhur e ushqyerjes në vitet në rritje siguron shëndet të mirë.

Kalciumi është ndër ushqyesit më të rëndësishëm për fëmijët në rritje. Ndihmon në formimin e kockave dhe gjithashtu ndihmon në ndryshimet e strukturës së kockave gjatë adoleshencës shkruan parenting.fristcry , transmeton GazetaShneta.

Pse ushqimet e pasura me kalcium janë të rëndësishme për fëmijët?

Kalciumi është i rëndësishëm për formimin e dhëmbëve të shëndetshëm tek bebet dhe fëmijët e vegjël. Është e mirë për mirëmbajtjen e muskujve dhe ndihmon metabolizëm.

Ushqimet më të mira të pasura me kalcium për fëmijët

Ju mund të përfshini ndonjë nga artikujt e mëposhtëm të pasuruar me kalcium në dietën e fëmijës tuaj:

1) Produkte të qumështit

Produktet e qumështit si qumështi i lopës, jogurti dhe djathi janë një burim i shkëlqyeshëm. Nëse fëmija juaj nuk ju pëlqen qumështi, mund ta zëvendësoni me kos dhe djathë. Sigurohuni që të përfshini një shërbim të produkteve të qumështit në dietën e fëmijës tuaj.

2)Portokallët

Mund t’i jepni fëmijës tuaj frutë portokalli ose lëng portokalli, pasi jo vetëm që është i pasur me kalcium, por ai është gjithashtu me vitaminë C. Një portokall me madhësi mesatare mund të sigurojë 50 mg kalcium për vogëlushin tuaj. Është më mirë të jepni lëng të freskët portokalli sesa të jepni lëng të fortifikuar.

3)Soje

Soja është një burim shumë i pasur i Kalciumit dhe mund të shtohet në dietën e përditshme të fëmijës tuaj në formën e qumështit të sojës ose kosit të sojës. Qumështi i sojës është një mundësi e mirë për t’i dhënë fëmijës tuaj nëse fëmija juaj është intolerant ndaj laktozës.

4) Bajamet

Bajamet thuhet se rritin fuqinë dhe kujtesën e trurit, por ato janë gjithashtu një burim shumë i mirë i kësaj lëndë ushqyese. Rreth 110 mg kalcium mund të merren nga një e treta e bajameve. Ju mund t’i jepni bajame fëmijës tuaj në formën e gjalpit të bajames.

Related posts

Afro 150 mijë besimtarë falin namazin e Kurban Bajramit në Al-Aksa

admin

Paramilitari serb – pjesëmarrës në vendosjen e barrikadave në veri të Kosovë

admin

Liberalizimi i vizave për Kosovën në rend dite në BE më 13 tetor

admin