RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mësoni sa duhet ta keni presionin e gjakut sipas moshës që keni

mesoni-sa-duhet-ta-keni-presionin-e-gjakut-sipas-moshes-qe-keni

Një mjek se cili është presioni normal i gjakut në varësi të moshës, duhet të dini se nuk është i njëjtë për burrat dhe gratë. Mosha është gjithashtu një faktor i rëndësishëm.

Kur presioni i gjakut është brenda kufijve normalë, i gjithë organizmi ynë funksionon në harmoni dhe zemra jonë punon “normalisht”. Por vetë niveli i presionit varet nga forca dhe shpejtësia e kontraktimeve të zemrës dhe sasia e gjakut që ky organ mund të pompojë në një minutë. Shumë gabojnë dhe mendojnë se numrat janë “normalisht” të njëjtë për të gjithë.

Prandaj, mjeku i famshëm Alexander Shishonin shpjegoi se ka disa faktorë, ndër të cilët gjinia dhe mosha janë parametrat realë.

Tabela për meshkuj:

Për personat mbi 20 vjeç, vlerat normale janë 123/76.

Në moshën 30-vjeçare është normale që niveli të jetë 126/79

Midis 30 dhe 40 vjet 129/81

Midis 40 dhe 50 vjet 135/83

Midis 50 dhe 60 vjet 142/85

Pas 70 vjetësh 142/80.

Tabela për femra:

Për personat mbi 20 vjeç, vlerat normale janë 116/72

Në moshën 30 vjeçare është normale që niveli të jetë 120/75

Midis 30 dhe 40 vjet 127/80

Midis 40 dhe 50 vjet 137/84

Midis 50 dhe 60 vjet 144/8

Pas 70 vjetësh 159/85.

Përfundimi që mund të nxirret nga tabela është se presioni bëhet më i lartë ndërsa njerëzit plaken. Për këtë “fajësohen” ndryshimet në enët e gjakut, muskujt e zemrës dhe organet e tjera që ndryshojnë me moshën.

Por duhet të keni parasysh se presioni i lartë dhe i ulët i gjakut mund të shkaktojnë probleme të ndryshme shëndetësore. Për të përcaktuar nivelin e duhur, duhet të monitoroni presionin e gjakut për disa ditë vazhdimisht dhe të mbani një ditar të të gjitha ndryshimeve.

Related posts

Koçiu në Kroaci, nënshkruan planin e ri të bashkëpunimit në shëndetësi

rezart morina

I keni ditur? Këto janë frutat që duhet të hani çdo ditë për të mos shtuar në peshë

RTI

Shkon në mbi 200 numri i rasteve të reja me COVID-19

admin