RTV AHIRETI
Shëndetësi

Metoda natyrale që pastron veshët e bllokuar nga dylli

metoda-natyrale-qe-pastron-veshet-e-bllokuar-nga-dylli

Dylli i veshit është një pjesë e dobishme dhe e natyrshme e mbrojtjes së trupit tuaj.

Pastron, lubrifikon dhe mbron kanalin e veshit tuaj duke bllokuar papastërtitë dhe ngadalësuar rritjen e baktereve.

Bllokimet e veshit zakonisht ndodhin kur njerëzit përpiqen të pastrojnë veshët e tyre duke vendosur shtupa pambuku ose sende të tjera në veshët e tyre.

Kjo shpesh thjesht shtyn dylli më thellë në vesh, gjë që mund të shkaktojë dëme serioze në kanalin e veshit tuaj.

Asnjëherë mos u përpiqni të gërmoni dyllin e veshit të tepruar ose të ngurtësuar me sendet e disponueshme, të tilla si një kapëse letre, një shtupë pambuku ose një fije floku.

Nëse bllokimi i dyllit të veshit bëhet problem, ju ose mjeku juaj mund të ndërmarrin hapa të thjeshtë për të hequr dyllin në mënyrë të sigurt.

Zbut dyllin. Përdorni pa pambuk për të aplikuar disa pika vaj foshnje, vaj mineral, glicerinë ose peroksid hidrogjeni në kanalin tuaj të veshit.

Përdorni ujë të ngrohtë. Pas një ose dy ditësh, kur dylli është zbutur, përdorni një shiringë me llambë gome për të hedhur butësisht ujë të ngrohtë në kanalin tuaj të veshit. Lëvizeni kokën tuaj në mënyrë për të rregulluar kanalin e veshit.

Kur të keni mbaruar, thani butësisht veshin tuaj të jashtëm me një peshqir ose tharëse të mbajtur me dorë.

Ju mund të keni nevojë të përsërisni këtë procedurë për zbutjen e dyllit Sidoqoftë, produktet zbutës mund të lirojnë vetëm shtresën e jashtme të dyllit dhe të bëjnë që ajo të vendoset më thellë në kanalin e veshit ose kundër vathës. Nëse simptomat tuaja nuk përmirësohen pas disa trajtimeve, shihni mjekun tuaj.

Simptomat

Shenjat dhe simptomat e bllokimit të dyllit të veshit mund të përfshijnë:

-Dhimbje veshi

-Ndjenja e plotësisë në veshin e prekur

-Zhurmë në vesh (tringëllimë në veshët)

-Dëgjimi i ulët në veshin e prekur

-Marramendje

–Kollë

Të kesh shenja dhe simptoma, të tilla si dhimbje në vesh ose dëgjim të zvogëluar, nuk do të thotë që të keni dyll. Është e mundur që ju të keni një gjendje tjetër mjekësore që përfshin veshët tuaj që mund të kenë nevojë për vëmendje.

Heqja e dyllit bëhet më e sigurt nga një mjek. Kanali dhe veshi juaj i veshit janë delikate dhe mund të dëmtohen lehtësisht nga dylli i tepërt i veshit.

Mos u përpiqni ta hiqni dyllin e veshit me ndonjë pajisje të vendosur në kanalin tuaj të veshit, veçanërisht nëse keni pasur një operacion në vesh, keni një vrimë (shpimi) ose dhimbje në vesh.

Related posts

Rritja e rasteve me COVID-19, 54 pacientë mes tyre edhe një foshnje po trajtohen në spitale

admin

Fëstekët e arrat reduktojnë rrezikun nga sulmi i zemrës për 33%

admin

Pse duhet të hani rrush të thatë?

admin