RTV AHIRETI
Lajme

Mexhiti: Nuk pretendojmë të jemi në qeveri me çdo kusht

mexhiti:-nuk-pretendojme-te-jemi-ne-qeveri-me-cdo-kusht

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti thotë se nëse duam të kemi qeveri stabile, gjithëpërfshirëse, atëherë patjetër duhet të jetë dhe opsioni shqiptar në qeverinë e ardhshme.

Mexhiti, në intervistë për “Radio Televizionin e Shqipërisë”, thotë se tashmë kanë nisur bisedimet për qeverinë e ardhshme, ndërkaq thekson se shqiptarët e Maqedoninë së Veriut nuk janë të kënaqur vetëm me simbolikë dhe si rrjedhojë, thotë se në qeverinë që VLEN pretendon të marrë pjesë, “qytetari do ta ndjejë dorën e ngrohtë të qeverisë”.

“Qeveri pa shqiptarët nuk mund të ketë. Por ne nuk pretendojmë të jemi në qeveri me çdo kusht.

Ne mendojmë se nëse duam të kemi qeveri stabile, gjithëpërfshirëse, atëherë patjetër duhet të jetë dhe opsioni shqiptar në qeverinë e ardhshme. Qeveria e ardhshme do të ketë mbi 75 deputetë.

Ajo do të jetë stabile, do të luftojë korrupsionin, do të luftojë për shtetin ligjor, do të jetë orientuar drejt integrimeve europiane, do të jetë e përkushtuar për zhvillimet ekonomike dhe jetesën e qytetarëve”, tha mes tjerash Mexhiti.

The post Mexhiti: Nuk pretendojmë të jemi në qeveri me çdo kusht first appeared on Radio Televizioni Iliria.

Related posts

Kuvendi nesër mblidhet dy herë – shqyrton edhe skemat pensionale

admin

Turqi, 9881 viktima të tërmetit vazhdojnë të marrin trajtime në vend

admin

Rama tha se KFOR-i duhet ta marrë nën kontroll veriun, përgjigjet Kurti

admin