RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra izraelitë marshojnë drejt Jeruzalemit kundër reformës gjyqësore – VIDEO

mijera-izraelite-marshojne-drejt-jeruzalemit-kunder-reformes-gjyqesore-–-video

Dhjetëra mijëra izraelitë marshuan nga Tel Avivi në Jerusalem të shtunën për të protestuar kundër një rishikimi të planifikuar gjyqësor që do të kufizonte kompetencat e Gjykatës së Lartë. Protestuesit do të mblidhen jashtë parlamentit të dielën ndërsa ligjvënësit debatojnë projektligjin.

Gjykata e Lartë e Izraelit aktualisht ka autoritetin për të anuluar vendimet qeveritare ose ministrore që i konsideron “të paarsyeshme”. Por legjislacioni, i shtyrë nga qeveria e krahut të djathtë të udhëhequr nga kryeministri Benjamin Netanyahu, do të kufizonte kompetencat e gjykatës.

Sondazhet zbuluan shqetësime të përhapura në mesin e izraelitëve, me tubimet kundër projektligjit që u shndërruan në një nga lëvizjet më të mëdha të protestës në historinë e Izraelit. Planet e qeverisë ngritën gjithashtu shqetësime në Uashington, ku SHBA i kërkon Netanyahut të kërkojë konsensus mbi reformat gjyqësore. /abcnews

Related posts

Anijet e Kinës hyjnë në ujërat territoriale të Japonisë

admin

Komandanti i KFOR-it dhe shefi i shtabit të ushtrisë serbe flasin për patrullimet në vijën kufitare

RTI

Altun: Mbajtja e kanaleve të hapura ndihmon raportet Turqi-Greqi

rezart morina