RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra izraelitë marshojnë kundër reformës së gjykatës në javën e 11-të me radhë – VIDEO

mijera-izraelite-marshojne-kunder-reformes-se-gjykates-ne-javen-e-11-te-me-radhe-–-video

Dhjetëra mijëra izraelitë kanë marshuar sërish në protesta mbarëkombëtare kundër planit të qeverisë për të frenuar kompetencat e Gjykatës së Lartë.

Kjo është java e 11-të e demonstratave masive, pasi kundërshtarët e reformave akuzojnë kryeministrin e krahut të djathtë Benjamin Netanyahu për minimin e pavarësisë së gjyqësorit.

Netanyahu, i cili është në gjyq për akuzat për korrupsion, thotë se qëllimi i tij është të rivendosë një ekuilibër pushteti midis qeverisë dhe gjykatës më të lartë të Izraelit.

Protestat e përshkallëzuara kanë ndikuar në ekonomi dhe kanë shkaktuar një kërcënim nga disa rezervistë ushtarakë për të sfiduar urdhrat e thirrjes. /mesazhi

Related posts

Koreja e Veriut e shpall veten “shtet me armë bërthamore”

admin

Infermierët ndihen të diskriminuar nga SHSKUK-ja, paralajmërojnë protesta dhe greva

admin

Presidenti kinez Xi Jinping pret në takim miliarderin Bill Gates – VIDEO

admin