RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra njerëz në Francë dhe Zvicër, thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

mijera-njerez-ne-france-dhe-zvicer,-thirrje-per-armepushim-te-menjehershem-ne-gaza

Mijëra njerëz u mblodhën të shtunën në Francë dhe Zvicër për të bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës.

Në Paris, qindra protestues, me flamuj palestinezë dhe të Afrikës së Jugut, denoncuan sulmet e vazhdueshme izraelite në Gaza, sipas një korrespondenti të Anadolu.

Duke kritikuar presidentin francez Emmanuel Macron për “bashkëfajësi” në sulmet e Izraelit ndaj palestinezëve, protestuesit i kërkuan qeverisë të punojë drejt paqes në Lindjen e Mesme.

Tubimi që nisi pasdite u bashkua me një tjetër demonstratë të zhvilluar në të njëjtën kohë kundër ligjit të shumëkontestuar të emigracionit.

Ligji i imigracionit, i cili akuzohej se ishte i ndikuar nga e djathta ekstreme, u miratua nga parlamenti në dhjetor dhe u miratua pjesërisht nga Këshilli Kushtetues javën e kaluar.

Në Gjenevë, mijëra protestues marshuan nëpër qendrën e qytetit në mbështetje të popullit të Gazës.

Ata shprehën gjithashtu solidaritetin me agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA).

Marshi shumëgjuhësh përfundoi në zyrën e OKB-së në Gjenevë.

Related posts

Emrat e myslimanëve dominojnë në listën vëzhguese të FBI-së

admin

SHBA e hapur për trajnimin e pilotëve ukrainas

admin

Sulmohet me gurë në Serbi autobusi që po kthehej nga Zvicra në Kosovë

admin