RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra somalezë rrezikojnë të vdesin urie nga thatësia

mijera-somaleze-rrezikojne-te-vdesin-urie-nga-thatesia

Mijëra njerëz në Somalilandin gjysmautonom të Somalisë po përballen me krizë buke për shkak se rajoni po përjeton thatësinë më të madhe në dekadat e fundit.

Pasojat e motit të thatë janë përshkallëzuar nga pasojat ekonomike nga pandemia e koronavirusit, si dhe nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Këta faktorë e kanë rritur çmimin e drithit, duke shkaktuar uri të përhapur në të gjithë Somalilandin, i cili 90% të importeve të drithit i siguron nga Rusia dhe Ukraina.

Në qytetin Mandera, nëna 17-vjeçare Deeka udhëtoi 643 kilometra për trajtim mjekësor të djalit të saj dymuajsh të kequshqyer.

Atje, doktor Abdul Rahman Abdulahi, i tha transmetuesit britanik Sky News se kishte frikë nëse nuk do të ketë së shpejti reshje, sepse gjithnjë e më shumë po rritet numri i fëmijëve që u rrezikohet jeta nga mungesa e ushqimit. /koha

Related posts

Von Cramon: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Luginë duhet të ndalet menjëherë

rezart morina

Lajçak paralajmëron ritëm më të shpejtë të dialogut Kosovë – Serbi

admin

Turqia “pushtohet” nga zjarret, pesë persona humbin jetën, dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur

admin