RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mijëra të zhdukur nga përmbytjet në Republikën Demokratike të Kongos

mijera-te-zhdukur-nga-permbytjet-ne-republiken-demokratike-te-kongos

Autoritetet lokale në lindje të Republikës Demokratike të Kongos kanë konfirmuar se më shumë se 5 mijë persona mbetën të zhdukur dhe së paku 141 të tjerë kanë vdekur si pasojë e përmbytjeve.

Përmbytjet e mëdha, më të rëndat në historinë e shtetit afrikan, kanë nxitur rrëshqitjet e dheut që kanë shkatërruar qindra shtëpi.

Administrata rajonale ka bërë të ditur se në jug 5 mijë e 525 persona janë ende të zhdukur.

Kjo administratë ka njoftuar se përmbytjet kanë ndodhur në ditën e pazarit dhe qindra njerëz ndodheshin nëpër rrugë.

Organizatat humanitare së bashku me të mbijetuar të tjerë kanë vazhduar të tërheqin trupat e pajetë nga rrënojat.

Kërkim-shpëtimi është duke vazhduar ngadalë në mungesë të pajisjeve dhe makinerive në shtetin afrikan.

Banorët janë ankuar se dhjetëra viktima janë varrosur në varreza masive dhe kanë kërkuar përkrahjen e qeverisë për organizimin e duhur të varrimeve. /koha

Related posts

Ministri i Jashtëm turk: Kundërshtojmë dhe dënojmë sulmet ndaj civilëve të pafajshëm

admin

Rusia do të forcojë “potencialin e saj ushtarak” në perëndim kundër anëtarësimit të Finlandës në NATO

admin

Erdogan takohet me udhëheqësin e Hamasit mes tensioneve të larta në Lindjen e Mesme, çfarë u diskutua mes tyre

admin