RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministrat gjermanë do të vizitojnë rajonin e goditur nga tërmeti në Turqinë jugore

ministrat-gjermane-do-te-vizitojne-rajonin-e-goditur-nga-termeti-ne-turqine-jugore

Ministrja e Jashtme Baerbock dhe Ministrja e Brendshme Faeser do të vizitojnë të martën provincat Gaziantep dhe Kahramanmaras për të shprehur solidaritetin dhe për të parë përpjekjet e ndihmës

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock dhe ministrja e Brendshme Nancy Faeser do të vizitojnë rajonin e goditur nga tërmeti në Turqinë jugore, njoftoi qeveria të hënën.

Ministrat do të vizitojnë provincat Gaziantep dhe Kahramanmaras të martën për të shprehur solidaritetin me të mbijetuarit e tërmeteve, u tha gazetarëve në Berlin zëvendës zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Christian Wagner.

Ai tha se ministrat do të shikojnë përpjekjet për ndihmë nga tërmeti në rajon, do të takohen me përfaqësues të organizatave të ndihmës dhe gjithashtu do të vizitojnë një zyrë vizash në Gaziantep, e cila po përpunon aplikimet nga të mbijetuarit e tërmetit.

Related posts

Turqia dënon fuqishëm sulmin ndaj Kuranit në Holandë

admin

Millatoviq: Kroacia mbështet Malin e Zi drejt anëtarësimit në BE

rezart morina

Gjermania dhe Republika Çeke premtojnë më shumë ndihmë për Ukrainën

admin