RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Ministri grek i mbrojtjes do ta vizitojë Turqinë

ministri-grek-i-mbrojtjes-do-ta-vizitoje-turqine

Ministri Panagiotopoulos do të vizitojë provincën turke të Hatayit, një nga rajonet e goditura nga tërmeti i 6 shkurtit.

Ministri i Mbrojtjes i Greqisë, Nikolaos Panagiotopoulos, do të vizitojë Turqinë me ftesë të ministrit turk të Mbrojtjes Kombëtare, Hulusi Akar.

Sipas informacioneve nga burime në Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, më 4 prill, Panagiotopoulos do të vizitojë provincën turke të Hatayit, i cili u godit nga tërmeti.

Panagiotopoulos do të shoqërohet nga ministri turk Akar gjatë vizitës së tij në Hatay.

Më pas, dy ministrat do të zhvillojnë një takim dypalësh.

Ndryshe, Akar dhe Panagiotopulos kanë biseduar me telefon më 9 mars, gjatë së cilës janë pajtuar që agjenda mes dy vendeve të zhvillohet në bazë të marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Related posts

Kina reagon pas sulmit ushtarak amerikan ndaj balonës së dyshuar spiune

admin

Çavuşoğlu në Bled: Shpresojmë që marrëveshjet si ajo e drithërave do të hapin rrugën për paqe në Ukrainë

admin

Serwer: SHBA-ja ka braktisur neutralitetin, dënon Kosovën dhe jo Serbinë

rezart morina