RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite takohet me homologen gjermane në Mynih

ministri-i-jashtem-i-arabise-saudite-takohet-me-homologen-gjermane-ne-mynih

Ministri i Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite diskutoi mënyrat për të forcuar lidhjet politike, ekonomike dhe të sigurisë në një takim me homologen e tij gjermane në Mynih të premten.

Takimi u zhvillua midis Princit Faisal bin Farhan dhe Annalena Baerbock në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Mynih.

Të dy palët thuhet se diskutuan luftën Rusi-Ukrainë dhe përpjekjet ndërkombëtare që synojnë zgjidhjen e krizës. Diplomatët diskutuan gjithashtu zhvillimet e fundit në lidhje me programin bërthamor iranian.

“Arabia Saudite është një partner i rëndësishëm për hidrogjenin e gjelbër dhe energjitë e rinovueshme”, thuhet në një deklaratë të mediave sociale nga Ministria e Jashtme gjermane.

Dyshja diskutoi konfliktin në Jemen dhe “rrezikun në rritje të përshkallëzimit bërthamor nga #Irani”, shtohet në deklaratë.

Diplomati saudit mori pjesë gjithashtu në një panel diskutimi mbi sigurinë energjetike të mbajtur në margjinat e të njëjtit aktivitet.

U zhvilluan diskutime për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar për ruajtjen e stabilitetit të tregut global të energjisë dhe vazhdimin e komunikimit efektiv për përballimin e sfidave gjeopolitike. /mesazhi

Related posts

Izraelitët mblidhen në tre qytete kundër reformave ligjore të Netanyahut

admin

Shtëpia e Bardhë do të vazhdojë të mbështesë Izraelin pas armëpushimit

admin

OKB: Miliona njerëz në Nigeri do të përballen me urinë

rezart morina