RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i jashtëm i regjimit sirian në Arabinë Saudite, vizita e parë që nga viti 2011

ministri-i-jashtem-i-regjimit-sirian-ne-arabine-saudite,-vizita-e-pare-qe-nga-viti-2011

Ministri i jashtëm i regjimit sirian, Faisal Mekdad, mbërriti në Xhide sot, në vizitën e parë në Arabinë Saudite që nga viti 2011, transmeton Anadolu.

Ministria e Jashtme saudite tha në një deklaratë se vizita e Mekdadit erdhi pas një ftese nga ministri i Jashtëm saudit, Princi Faisal bin Farhan, “për bisedime mbi përpjekjet për të arritur një zgjidhje politike të krizës siriane që ruan unitetin, sigurinë dhe stabilitetin e Sirisë”.

Në bisedime do të trajtohen gjithashtu mjetet për lehtësimin e kthimit të refugjatëve sirianë në atdheun e tyre dhe sigurimin e ndihmës humanitare për zonat e prekura në Siri, thuhet në deklaratë.

Vizita e Mekdadit në mbretëri është takimi i parë zyrtar midis dy vendeve që nga shpërthimi i konfliktit sirian në vitin 2011.

Arabia Saudite tërhoqi ambasadorin e saj nga Damasku në vitin 2011 dhe ndërpreu lidhjet e saj diplomatike me regjimin e Bashar al-Assadit, pas shtypjes vdekjeprurëse të protestave prodemokratike.

Regjimi sirian, megjithatë, filloi të shkëmbejë vizita dhe kontakte zyrtare me disa vende arabe në vitet e fundit, ndërsa është raportuar për një rifillim të mundshëm të anëtarësimit të Sirisë në Ligën Arabe me bazë në Kajro.

Related posts

Ideja për vendosjen e emigrantëve në anije gjigante nxit debat në SHBA

admin

Serbia arreston mërgimtarin në kufi: Thuhet se iu gjet karta e babait veteran të UÇK-së

wpuser

Zelensky takohet me Papën në Vatikan – VIDEO

admin