RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Ministria turke e Mbrojtjes ndan pamjet e emigrantëve të parregullt që shtyhen prapa nga Greqia

ministria-turke-e-mbrojtjes-ndan-pamjet-e-emigranteve-te-parregullt-qe-shtyhen-prapa-nga-greqia

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se droni i Komandës së Forcave Detare ka regjistruar 2 gomone të shpëtimit me emigrantë të parregullt në Detin Egje që shtyhen prapa në ujërat territoriale të Turqisë dhe shkeljen e ujërave territoriale që bëhen nga Roja bregdetare greke, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga ministria thuhet se me dronin e Komandës së Forcave Detare është përcaktuar se emigrantët e parregullt në 2 gomone shpëtimi në lindje të Ngushticës Mycal shtyhen prapa nga anija LS-930 e Rojës bregdetare greke dhe po ashtu në të njëjtën kohë droni ka regjistruar se është kryer edhe shkelje e ujërave territoriale.

Më tej në deklaratë bëhet e ditur se situata e shtyrjes prapa dhe e shkeljes së ujërave territoriale e kryer në një distancë 1.5 kilometra nga brigjet e Turqisë, iu njoftua menjëherë Komandës së Rojës Bregdetare dhe se emigrantët e parregullt u shpëtuan nga elementët e Rojës Bregdetare.

Related posts

Kosova dhe Serbia në një përpjekje të re në Bruksel për dinarin serb

admin

Ushtarët rusë: Nëse tërhiqemi, jemi kërcënuar me vdekje – VIDEO

rezart morina

Numri i paqeruajtësve të OKB-së që largohen nga Mali kalon 3 mijë

admin